ترانس اتوماتیک و استابلایزر چگونه کار می‌کند؟

ترانس اتوماتیک و استابلایزر چگونه کار می‌کند؟

ترانس اتوماتیک و استابلایزر چگونه کار می‌کند؟

ترانس اتوماتیک و استابلایزر ابزاری است که به  کمک آن نوسانات ولتاژ شبکه برق جبران می‌شود. با کم و زیاد شدن بار گذاری شبکه برق در طول شبانه روز، روزهای هفته و حتی فصل‌های گوناگون سال، ولتاژ آن یکسان نبوده و زیاد و کم می‌شود. برای نمونه در فصل تابستان و در هنگام غروب آفتاب از یک سو همچنان گرمای روز از بین نرفته و نیاز است که کولرها روشن باشند، از سوی دیگر با کم شدن روشنایی، چراغ‌های ساختمان‌ها نیز روشن هستند و نیز در این زمان همه واحدهای اداری، تجاری، صنعتی و خانگی پویا و لوازم برقی آنها نیز روشن هستند. در این زمان مصرف برق به بیشترین اندازه خود می‌رسد و ولتاژ شبکه بسیار کم می‌شود. در فصل‌های خنک و در نیمه‌های شب که مصرف برق بسیار کم است، ولتاژ شبکه به بیشینه خود می‌رسد. بنابراین کم و زیاد شدن ولتاژ برق طبیعی و گریز ناپذیر است.
از دیر باز تا کنون دو فناوری فراگیر برای جبران نوسان ولتاژ برق شهر به کار گرفته شده است. در روش نخست، یک اتو ترانسفورماتور (Auto-Transformer) با چندین سر بیرون آمده از سیم پیچ ثانویه، به کار رفته است. نمای کلی این ساختار در شکل ۱ نمایش داده شده است.

شکل ۱ ساختار ترانس اتوماتیک رله ای فراگیر

 

در ساختار بالا، با توجه به دامنه ولتاژ ورودی، یکی از کلیدهای SW1، SW2 یا SW3 وصل می‌شوند. برای نمونه، چنانچه ولتاژ برق شهر دامنه خوبی داشته باشد، SW2 روشن می‌شود و اگر برق ورودی با افت یا افزایش همراه باشد، به ترتیب SW1 و SW2 ولتاژ مناسب را به بار می‌رسانند.
همان طور که دیده می‌شود، پیاده سازی ساختار نشان داده شده در شکل بالا با کاربرد رله انجام می‌شود و روش پله-پله آن نمی‌تواند ولتاژ بار را در مقدار ویژه‌ای تثبیت کند. بلکه همواره آن را در بازه مناسبی نگاه می‌دارد. از دید ریزپردازان به کار بردن واژه استابلایزر برای چنین ابزاری که ولتاژ خروجی آن روی یک عدد تثبیت نشده است، نادرست بوده و ترانس اتوماتیک رله‌ای برای نام گذاری آن بهتر است. البته این واژه دانسته یا نادانسته به وسیله بسیاری از فروشندگان، همکاران و حتی سازندگان گرامی به کار برده می‌شود که نیازمند اصلاح است.
ساختار دیگری که به طور فراگیر برای جبران نوسان ولتاژ به کار می‌رود، اتو ترانسفورماتور دیگری است که سیم پیچی آن بر روی هسته‌های حلقوی انجام شده و تک تک دورهای آن در دسترس هستند. از آنجا که شماره دورهای سیم پیچی بسیار زیاد است، به کار بردن رله برای وصل کردن آنها ناشدنی است. از این روی، روکش لاکی سیم‌ها تراشیده شده و یک جاروبک زغالی که به خروجی وصل است به کمک یک موتور سروو روی آنها لغزیده و با جابه‌جایی آن ولتاژ خروجی تنظیم می‌شود. تصویر یک نمونه از استابلایزر های سروو موتوری در شکل ۲ نشان داده شده است.

شکل ۲ استابلایزر سروو موتوری

 

از آنجا که با جابه‌جایی‌های اندک جاروبک، می‌توان نوسانات کوچک ولتاژ را نیز جبران نمود، بنابراین کارکرد این گونه جبران سازها بسیار به استابلایزر می‌ماند. ناگفته نماند لغزش پیوسته جاروبک همراه با خوردگی آن در کوتاه مدت به از بین رفتن آن و بروز اتصال کوتاه در سیم پیچی ترانس می‌انجامد و در چنین مواردی دستگاه دچار آسیب دیدگی جدی و جبران ناپذیر می‌شود. همچنین از آنجا که شتاب سامانه مکانیکی برای جابه‌جایی جاروبک بسیار پایین است، جبران جهش‌های ناگهانی ولتاژ با کندی فراوان همراه است و استابلایزر نمی‌تواند از رسیدن نوسان به بار پیش گیری کند.
برای از میان برداشتن همه کاستی‌های دستگاه‌های موجود، ریزپردازان کار پژوهشی ژرفی را از سال ۱۳۹۲ برای ساخت نمونه جدیدی از استابلایزر که تا پیش از آن نبوده آغاز نمود. برجسته‌ترین توانایی‌های کلیدی در نظر گرفته شده برای این دستگاه: ۱- تثبیت دقیق ولتاژ خروجی روی اندازه نامی با دقت ۱± ولت. ۲- کارکرد ایستا و بدون استهلاک و ۳- جبران سازی پرشتاب نوسانات ولتاژ در بازه گسترده‌ای از ولتاژ بودند. انجام این پژوهش که با نام INTEL در شرکت شناخته می‌شود به خواست خداوند و تلاش پیوسته همکاران در بخش‌های گوناگون شرکت در مهر ماه سال ۱۳۹۵ به پایان رسید و نخستین نمونه دستگاه استابلایزر / استابیلایز با قدرت ۵ کیلووات ساخته شد. ساختار این دستگاه بر پایه کلید زنی با بهره گیری از کلید‌های نیمه هادی IGBT گسترش یافته و با روش کنترل پهنای پالس به تثبیت دامنه ولتاژ خروجی می‌پردازد. نوآوری ساخت این دستگاه در اداره ثبت اختراعات با شماره ۹۱۲۹۹ و در روز ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ به ثبت رسیده است.
این آرایش نوآورانه، افزون بر آنکه می‌تواند ولتاژ خروجی را در اندازه نامی نگاه دارد، دارای کارکردی بدون فرسایش است و با شتابی بسیار زیاد به جبران نوسانات ولتاژ می‌پردازد. برای نمونه این دستگاه می‌تواند جهش آنی ولتاژ به اندازه ۶۵ ولت را در کمتر از ۴ هزارم ثانیه جبران نماید (شکل ۳) که در گونه خود یک دست آورد بزرگ به شمار می‌آید. همینک کار برای ساخت دستگاه‌های توان بالاتر و نیز نمونه‌های سه فاز در حال انجام است.
شکل ۳ جبران خیز ۶۵ ولتی، خروجی: CH1 – ورودی: CH2

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی

آخرین مقالات

برچسب ها


آخرین پروژه ها


فروش اقساطی ترانس اتوماتیک و استابلایزر با شرکت تعاونی حکمت
ثبت اختراع فناوری به کار رفته در استابلایزر پرنیک
دریافت پروانه تولید از وزارت صنعت، معدن و تجارت
حضور در نمایشگاه بین‌المللی صنعت تهران
حضور در هفتمین نمایشگاه‌ بین‌المللی آسانسور، بالابر و تجهیزات وابسته تهران
استابلایزر دانش بنیان پُرنیک

دسترسی سریع


درباره ما


ریزپردازان مدار سبز با داشتن تیمی متخصص و مجرب و برخورداری از دانش روز، خلاقیت و نوآوری توانسته ظرف مدت کوتاهی پس از ورود خود به بازار با ارائه محصولاتی با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت، سهم قابل توجهی از بازار خصوصا در رابطه با دستگاه های ترانس اتوماتیک را به خود اختصاص دهد و مشتریان همیشگی و فروشندگان مشتاق برای فروش محصولات خود داشته باشد.

logo-samandehi