محافظ برق یخچال چه کاری انجام می‌دهد?❄【همه چیز درباره محافظ برق یخچال】

محافظ برق یخچال چه کاری انجام می‌دهد?❄【همه چیز درباره محافظ برق یخچال】

امروزه وسایل برقی ازجمله یخچال یکی از گران‌ترین تجهیزاتی بوده که در هر منزلی وجود آن الزامی است. عوامل مختلفی باعث آسیب رسیدن به یخچال می‌شود که در این صورت خسارت زیادی بر جای خواهد گذاشت. نوسان برق یکی از مهم‌ترین مواردی است که باعث خراب شدن وسایل برقی می‌شود.

این نوسان در سراسر ایران وجود دارد و باعث صدمه به وسایل برقی شما می‌شود. برای محافظت از یخچال و جلوگیری از نوسان برق شما نیاز به محافظ برق یخچال دارید. در این مقاله شما را با محافظ برق یخچال و انواع آن آشنا خواهیم کرد، پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

محافظ برق یخچال چگونه دستگاهی است؟

نه‌تنها یخچال بلکه تمامی وسایل الکترونیکی، به یک محافظ برق برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آن‌ها نیاز دارند. محافظ برق دستگاهی است که بین پریز برق و یخچال شما قرارگرفته و با کاهش یا افزایش ولتاژ برق وظیفه دارد برق متصل به یخچال را قطع کند. بعدازاینکه ولتاژ برق به میزان قابل‌استفاده برای یخچال رسید، محافظ برق یخچال جریان را دوباره برقرار خواهد کرد.

محافظ برق یخچال معمولا ولتاژی در محدوده 180 ولت را از خود عبور داده و به یخچال می‌رساند.

اما این سوال وجود دارد که آیا این دستگاه واقعا از یخچال شما در برابر ولتاژهای غیرعادی حفاظت می‌کند؟ باید بدانید که نوسانات ممکن است علاوه بر آنکه باعث سوختن یخچال شما شده، در مواردی نیز ممکن است باعث ایجاد آتش‌سوزی نیز شوند. به این منظور استفاده از محافظ یخچال کاربرد چندانی برای شما نداشته و بهتر است برای حفاظت بیشتر از استابلایزرها کمک بگیرید. استابلایزرها به معنای واقعی، یک حفاظت کننده یخچال به شمار می‌آیند.

انواع محافظ برق یخچال و توان‌های آن‌ها

محافظ برق یخچال را با توجه به میزان ولتاژ عبور دهنده، تعداد پریزها و نوع آن دسته‌بندی می‌کنند. انواع محافظ ولتاژ برق را می‌توان به دو گروه محافظ برق با توان معمولی و محافظ برق دیجیتال تقسیم‌بندی کرد. محافظ برق یخچال با توان 1000 تا 2000 ولت می‌تواند انتخاب مناسبی باشد؛ اما بهترین توان مصرفی برای یک یخچال، محافظ برقی با ولتاژ 2000 ولت به بالا است.

در ادامه شما را به‌طور مختصر با این دودسته محافظ برق یخچال آشنا خواهیم کرد.

 • محافظ برق یخچال با توان معمولی

در این نوع محافظ از هیچ صفحه دیجیتالی استفاده‌نشده است و بر روی صفحه آن سه چراغ به رنگ‌های سبز زرد و قرمز به‌کاررفته است. روشن شدن هرکدام از این چراغ‌ها نشان‌دهنده وضعیت خاصی از برق رسانده به یخچال شما است.

 • محافظ برق یخچال دیجیتال

این نوع محافظ نسبت به توان معمولی پیشرفته‌تر است. در این نوع محافظ یک صفحه دیجیتال قرارگرفته که اطلاعات مختلفی را برای شما نمایش می‌دهد. از اطلاعاتی که این صفحه دیجیتال برای کاربر نشان می‌دهد می‌توان به ولتاژ برق شهری، وضعیت یخچال و موارد دیگری اشاره کرد.

محافظ برق یخچال و فریزر خوب را چطور انتخاب کنیم؟

نکات مهم در هنگام خرید محافظ برق یخچال

یخچال از آن دسته وسایل برقی به‌حساب می‌آید که در طول روز مدام در برق است؛ بنابراین باید در حفاظت از آن دقت بسیاری به عمل آورد. به همین دلیل افراد با خرید یخچال به اولین چیزی که فکر می‌کنند، تهیه یک محافظ مناسب برای آن است. به هنگام خرید محافظ برق یخچال با تعداد زیادی مارک مختلف باقیمت‌های متنوعی روبه‌رو می‌شوید؛ اما باید به یک سری نکات در هنگام خرید توجه کنید که از آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • زمان تاخیر محافظ برق یخچال

همانگونه که ذکر شد در زمان تغییر ولتاژ، جریان ورودی برق به دستگاه قطع می‌شود. در دقیقه‌های اولی که برق وصل شود، فشار زیادی به شبکه برق وارد می‌شود. این امر ممکن است باعث شود که دوباره برق شهری قطع شود. در یخچال قطعاتی وجود دارد که نسبت به قطع و وصل شدن این جریان برق حساس‌اند و این امر آسیب زیادی به یخچال می‌رساند. به همین دلیل سعی کنید از محافظی برای یخچال خود استفاده کنید که دارای زمان تاخیری حداقل 4 دقیقه باشد.

 • تعداد اتصالات در محافظ برق یخچال

یکی از نکاتی که هنگام خرید محافظ برق یخچال باید به آن دقت کنید، این است که جز یخچال چه وسیله برقی دیگری را به آن وصل می‌کنید. با توجه به این مورد تعداد پریزهای محافظ را مشخص کنید. به‌هیچ‌وجه سه‌راهی به محافظ برق یخچال متصل نکنید.

 • جنس بدنه محافظ برق یخچال

محافظ برق یخچال را معمولا از دو جنس سرامیکی و پلی آمید می‌سازند. محافظ با جنس بدنه سرامیکی، معمولا بهترین گزینه برای ولتاژهای زیاد برق است. در این ولتاژها هسته سرامیکی برخلاف محافظ‌های پلی آمیدی گرم نمی‌شوند؛ بنابراین طول عمر بیشتری دارند.

 • دارا بودن فیوز و پیچ تنظیم ولتاژ

مهم‌ترین دلیل خرید یک محافظ برق یخچال این است که از وارد شدن شوک‌ها و نوسانات ولتاژ به یخچال جلوگیری کند. درصورتی‌که بر روی محافظ یک پیچ تنظیم ولتاژ وجود داشته باشد، شما می‌توانید میزان ولتاژ مناسب برای یخچال خود را تنظیم کنید. همچنین وجود فیوز از خراب شدن دستگاه شما جلوگیری می‌کند. در اکثر مواردی که یک محافظ مجهز به فیوز خراب می‌شود، خود دستگاه سالم بوده و فقط فیوز آن می‌سوزد. در این مورد با تعویض فیوز، محافظ شما دوباره شروع به کار خواهد کرد.

 • داشتن گارانتی

یکی از مهم‌ترین ویژگی یک محافظ برق یخچال، داشتن گارانتی است. با داشتن این گارانتی درصورتی‌که بعد از مدتی محافظ شما خراب شود به‌راحتی می‌توانید به نمایندگی آن مراجعه کرده و محافظ را تعویض یا تعمیر کنید. علاوه بر ضمانت‌نامه سعی کنید هنگام خرید، به دارا بودن نشانه استاندارد بر روی محافظ دقت کنید.

قیمت محافظ برق یخچال 💰

عوامل مختلفی بر قیمت محافظ یخچال تاثیر دارد که مهم‌ترین آن برند تولیدکننده این محافظ است. برند تولیدکننده علاوه بر قیمت، یک عامل مهم در کیفیت محصول است. دومین مورد را می‌توان مربوط به جنس بدنه محافظ برق دانست، محافظ برق یخچال با جنس سرامیکی قیمت بالاتری دارد. مورد تاثیزگذار دیگر بر قیمت این دستگاه می‌توان تعداد پریزها و طول سیم آن دانست.

هر چه تعداد پریزها بیشتر باشد و طول سیم دستگاه بلندتر باشد، قیمت بالاتری نیز خواهد داشت.

کلام آخر در مورد محافظ برق یخچال

یخچال یکی از مهم‌ترین و گران‌قیمت‌ترین وسایل برقی در هر منزلی است. این وسیله نسبت به نوسانات برق بسیار حساس بوده و سریع به قطعات آن آسیب وارد می‌شود. به همین دلیل هنگام خرید یخچال باید از محافظ برق استفاده کنید. محافظ برق یخچال در صورت وارد شدن شوک برقی به آن در کمترین زمان برق یخچال را قطع کرده و از رسیدن آسیب به آن جلوگیری می‌کند. در این مقاله شما را با دستگاه محافظ برق یخچال آشنا کردیم، امیدواریم با خواندن آن اطلاعات کافی را کسب کرده باشید.

اشتراک گذاری این مقاله

2 نظر

 • با سلام و وقت بخیر
  دو محافظ برق یخچال یکی که قبلاً برای خودش بود و سال ها کار می کرد و این یکی هم کاملاً نو می باشد، که جدیداً خریداری شده است و هر دو
  از محصولات کاوه می باشد. هر دو محافظ برق را زمانی که به یخچال می زنیم، بعد از یکی- دو روز کارکرد، چراغ زرد خاموش و روشن می شود و تا
  چراغ سبر روشن می شود، چراغ زرد روشن می شود و اجازه اتصال چراغ سبز و خروج برق را نمی دهد. دو محافظ برق این کار را می کنند. برق منطقه
  نیز نوسان ندارد چون سایر دستگاه های دیگر برقی مانند کامپیوتر، تلویزیون و… که محافظ دارند، عادی کار می کنند. دلیل این مورد از چه چیزی می
  تواند باشد؟ با تشکر فراوان

  • درود بر شما دوست گرامی!
   موضوعی که مطرح کردین خیلی میتونه گسترده باشه و چون کالای شما از محصولات شرکت نیست، پاسخ دادن به پرسشتون خیلی سخت میشه. ولی به عنوان یه پیشنهاد اولیه، میتونید موقتا محافظ یخچال را با محافظ وسایل دیگه مثل تلویزیون یا کامپیوتر جابجا کنید و ببینید نتیجه چی میشه…
   در نهایت مشکلتون رو با پشتیبان شرکتی که محصول اونها رو تهیه کردید، در میون بگذارید.
   پاینده باشید و سپاس از اعتماد شما.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.