تفاوت استابلایزر و  UPS ( یو پی اس ) چیست؟

تفاوت استابلایزر و  UPS ( یو پی اس ) چیست؟

نوسانات برق یک اتفاق رایج در بسیاری مناطق است؛ بنابراین، برای محافظت از وسایل برقی گران‌قیمت از نوسانات الکتریکی باید از یک تنظیم‌کننده ولتاژ استفاده کرد. بسیاری از افراد در این موارد از دستگاه‌های استابلایزر استفاده می‌کنند اما نمیدانند که فرق و تفاوت ups و استابلایزر چیست. یکی دیگر از راه‌های محافظت از دستگاه‌های الکتریکی استفاده از یوپی‌اس برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از قطع برق است. در مواردی که نیازمند برق در زمان قطعی می باشید، وجود یک دستگاه یوپی‌اس الزامیست.

از بین‌رفتن اطلاعات مهم در رایانه، آسیب رسیدن به لوازم‌خانگی گران‌قیمت، آتش‌سوزی و بسیاری موارد دیگر از مشکلات ایجاد نوسانات برقی است. استابلایزرها و UPS ها هرکدام در جایگاه خود بسیار کاربردی و لازم هستند. وجود هرکدام از این دستگاه‌ها در مکان‌های خاصی الزامی بوده و برای جلوگیری از نوسانات برقی و یا ذخیره برق موردنیاز واجب هستند. اما به طور دقیق فرق و تفاوت استابلایزر و UPS چیست؟

در این مقاله تلاش می‌شود تفاوت استابلایزر و UPS ( یو پی اس ) شرح داده شود تا به دید بهتری از هر دوی این دستگاه‌های مفید برسید. بسیاری از مردم از کاربرد صحیح یک استابلایزر و یک یوپی‌اس آگاه نیستند و اغلب موارد استفاده آنها را با یکدیگر اشتباه می گیرند. در اینجا قصد داریم تفاوت‌های قابل‌توجه بین این دو دستگاه را باتوجه‌به کاربرد آنها بررسی کنیم. ( فرق های مهم یوپی اس با استبلایزر ) :

استابلایزر چیست ( مقایسه با ups )

استابلایزر یک دستگاه الکتریکی است که میزان ولتاژ وارده به سایر لوازم برقی را تنظیم می‌کند به این معنا که با نصب آن بر ورودی برق شهری از نوسانات احتمالی جلوگیری می‌کنید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله استابلایزر چیست مراجعه کنید …

نوع جدید این استابلایزرها با قابلیت تنظیم دلخواه ولتاژ نیز به‌تازگی به بازار آمده‌اند که می‌توانید میزان ولتاژ وارده را بر روی دستگاه خود به‌راحتی تنظیم کنید. این کار موجب می‌شود نوسانات ولتاژ به دستگاه‌های الکترونیکی آسیبی وارد نکنند.

استابلایزرها بر خلاف UPS ها دارای تکنولوژی خاصی هستند:

✅استابلایزرهای رله‌ای

این دستگاه‌ها دارای وزن کم بوده و برای مصارف خانگی که نیازمند دقت ویژه ای نیستند، بسیار مناسب‌اند. همچنین قیمت این نوع استابلایزر نسبت به سایر انواع آن مناسب‌تر است.

✅استابلایزرهای استاتیکی ( سوئیچینگ هوشمند )

این نوع از استابلایزرها بسیار پیشرفته هستند و نسبت به دو نمونه قبلی بسیار متفاوت عمل می‌کنند. دقت در این دستگاه به میزان کمتر از 1 درصد در نظر گرفته شده و از اعمال کوچکترین نوسانات نیز جلوگیری می‌کند.

UPS چیست و چه تفاوتی با استابلایزر دارد ؟

UPS و یا منبع تغذیه بدون وقفه دستگاهی است که بین دستگاه تغذیه شهری و مصرف‌کننده انرژی قرار می‌گیرد. کارکرد این دستگاه به این صورت است که بدون توقف برق را به دستگاه وارد می‌کند و با داشتن باتری‌های ذخیره انرژی از توقف ورود انرژی به دستگاه جلوگیری می‌کنند.

در واقع تفاوت UPS با استابلایزر آن است که ” یو پی اس ها برای برق رسانی در زمان قطع برق به کار می روند و استابلایزر ها برای رساندن برق با کیفیت در زمان وجود برق! “

از UPSها بیشتر در مکان‌هایی که لازم است جریان برق بدون توقف و به طور مداوم برقرار باشد استفاده می‌شود. همچنین این دستگاه از ورود اختلال و جریان نویز و نوسانات انرژی نیز جلوگیری می‌کند.

انواع UPS هم شامل UPS های مدار آنلاین، UPS آف لاین و UPS لاین اینتراکتیو خواهد بود. اما حالا که متوجه شدیم هر کدام از این دستگاه ها چه کاری انجام میدهند، سراغ سوال اصلی برویم؛ تفاوت استابلایزر و UPS …

فرق ها و تفاوت اصلی میان استابلایزر و UPS چیست

فرق ها و تفاوت اصلی میان استابلایزر و UPS چیست ( مقایسه )

هر دوی دستگاه‌های استابلایزر و یوپی‌اس به‌نوعی از نوسانات برقی جلوگیری کرده و جریان متناسب و یکنواختی از انرژی را روانه دستگاه‌های مصرف‌کننده می‌کنند.

تفاوت بزرگ این دو دستگاه در وجود باتری‌های ذخیره‌کننده انرژی در UPS است. این باتریها، انرژی کافی را برای زمانهای قطعی و یا در دسترس نبودن برق ذخیره کرده و انرژی لازم را در موارد لزوم تامین میکنند.

استابلایزر اما فاقد این باطری‌ها بوده و تنها جهت تنظیم جریان یکنواخت برق استفاده می‌شوند و به ترانس تقویت برق نیز مشهور است.

نمونه‌هایی از این دستگاه‌ها را می‌توانید در اطراف خود ببینید مانند: ترانس برقی که جهت جلوگیری از نوسانات برقی به یخچال و یا تلویزیون متصل می‌کنید. نمونه‌های جدیدتری نیز از این دستگاه‌ها وجود دارد که می‌توانید ولتاژ موردنظر و مطابق نظر را بر روی صفحه نمایشگر آن تنظیم کنید که تنها میتوانید از طریق استابلایزر پرنیک برای خرید آن اقدام نمایید.

باتوجه ‌به درک تفاوتهای اصلی استابلایزر و یوپی‌اس می‌توانید دستگاه مورد نظرتان را تهیه کنید. در برخی مکان‌ها استفاده از دستگاه یوپی‌اس الزامی است مانند بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و هرجایی که قطعی لحظه‌ای برق می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به افراد و یا دستگاه‌ها وارد کند.

استفاده از یوپی‌اس در برخی نقاط، به دلیل کم بودن قطعی برق و نیاز نداشتن به ذخیره برق، مقرون‌به‌صرفه نیست. خرید یک یا چند دستگاه استابلایزر می‌تواند از نوسانات برق و آسیب به دستگاه‌های الکترونیکی منزل جلوگیری کند. پس نکته مهم در این مساله، تفاوت استابلایزر و ups از نظر قیمت خواهد بود که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

استابلایزر یا UPS

استابلایزر یا UPS

انتخاب و استفاده از دستگاه یوپی‌اس و استابلایزر به طور کامل به نحوه استفاده و نیاز شما بستگی دارد. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که روزانه نوسانات برق زیاد است و در اطراف شما مکان‌هایی مانند کارگاه‌های جوشکاری، ساختمان‌سازی، کارخانه‌ها و…وجود دارد، توصیه می‌کنیم با خرید استابلایزر به بهبود کیفیت برق خود کمک کنید تا تجهیزات برقی شما آسیبی نبینند و خیالتان بابت دستگاه های برقی گران قیمت‌تان راحت باشد. ( ضمنا میدانیم که هیچ دستگاه برقی منزل گارانتی در قبال نوسانات برقی ندارد)

اما اگر در منطقه ای هستید که دارای قطعی طولانی و زیاد برق است، ups ( یو پی اس ) میتواند به شما کمک کند.

تفاوت میان استابلایزر و یوپی‌اس به طور کلی بیان شد اما فرق قیمت UPS و استابلایزر به همین سادگی نیست! با توجه به قیمت باطری های یو پی اس در بازار ، طبعا قیمت UPS ها بسیار بالاتر از استابلایزر و ترانس خواهد بود و برای مناطقی که به آن نیاز شدید ندارند توصیه نمی شود.

همچنین برای مکان‌هایی که نیاز به جریان متناوب و مداوم برق است مانند بیمارستان‌ها و… استفاده از یوپی‌اس امری لازم و به‌صرفه است زیرا از خسارات مالی و جانی غیرقابل‌پیش‌بینی جلوگیری می‌کند.

برای منازل و ادارات و مکان‌هایی که معمولاً خاموشی‌ها به‌صورت لحظه‌ای بوده نیز می‌توان از استابلایزرها بهره برد. با نصب استابلایزر بر ورودی برق شهری می‌توان اطمینان داشت که نوسانات اندک و احتمالی نمی‌تواند صدمه‌ای به دستگاه‌های قیمتی موجود در خانه و یا ادارات و حتی کارخانجات، کارگاه ها و گلخانه ها بزند.

حال باید دید که انتخاب شما کدام است، استابلایزر یا یو پی اس ؟!

کلام آخر

هرساله به دلیل وجود نوسانات در جریان برق خسارات مالی و جانی فراوانی به افراد وارد می‌شود. برای جلوگیری از خسارات و مشکلات غیرقابل‌پیش‌بینی در نوسانات جریان برق لازم است یک دستگاه تثبیت کننده الکتریسیته استفاده شود.

برای انتخاب یک دستگاه مناسب ابتدا باید تفاوت میان استابلایزر و یوپی‌اس را دریابید. به‌این‌ترتیب می‌توانید دستگاه موردنیاز خود را باتوجه‌به منطقه مسکونی و یا شغل خود انتخاب کنید.

جدا از فرق میان دستگاه استابلایزر و یوپی‌اس هرکدام از این دستگاه‌ها نیز انواع متفاوتی دارند که با تحقیق و بررسی تمام این تفاوت‌ها و انواع مختلف می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین دستگاه را برای محافظت از دارایی‌های خود تهیه کنید. مشاوران پرنیک میتوانند خیلی ساده به صورت رایگان در این مسیر شما را راهنمایی کنند.

❓سوالات متداول درباره تفاوت استابلایزر و UPS ❓

  • مهمترین تفاوت استابلایزر و یو پی اس چیست؟

استابلایزرها با تثبیت ولتاژ برق و ارسال آن به تجهیزات برقی ؛ و یو پی اس ها با ذخیره برق برای زمان بی برقی میتوانند به واحدها کمک کنند.

  • انواع استابلایزر و یو پی اس کدامست؟

استابلایزر ها دارای انواع رله ای و سوئیچینگ بوده و در مقابل ، یو پی اس ها دارای انواع لاین اینتراکتیو، آفلاین و آنلاین می باشند که به طور کامل در متن توضیح داده شد

اشتراک گذاری این مقاله

3 نظر

  • میتونیم ups و استابلایزر رو به صورت همزمان با هم داشته باشیم؟ یا اصلا شدنی نیست

    • سلام و ادب
      بله امکانش هست، در کنار یوپی اس های آفلاین که تنظیم و تثبیت ولتاژ رو انجام نمیدن می تونید از استابلایزر استفاده کنید.

  • برند مناسبی برای یو پی اس میشناسید؟ با توجه به اعتمادی که استابلایزرهای شما دارم میخوام یه برند خوب UPS خودتون معرفی کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.