استابلایزر فاراتل چیست؟ بررسی جامع ترانس های فاراتل

استابلایزر فاراتل چیست؟ بررسی جامع ترانس های فاراتل

در گذشته‌ی نه چندان دور، برای حفاظت از دستگاه ها و تجهیزات برقی در برابر نوسان ولتاژ تنها از محافظ های برق استفاده می شد. اما به مرور با گذر از عصر تکنولوژی، دستگاه‌هایی عرضه و معرفی شدند که کاربردی فرای محافظ برق داشتند و استابلایزر یا ترانس اتوماتیک نام داشتند. در این بین شرکت های قدیمی مثل فاراتل که از سالها قبل در بازار الکتریک و الکترونیک ایران نامی دست و پا کرده بودند دارای محبوبیت شدند؛ اما هر چه بیشتر زمان گذشت، به روز بودن و ارتقای تکنولوژی اولویت بالاتری گرفت.

ولی آیا فاراتل هم توانست خود را پابه‌پای مدرنیته آپدیت کند؟

مشکل محافظ، ترانس و استابلایزر فاراتل چیست؟

تفاوت ترانس های پیشرفته و به روز با استابلایزر فاراتل چیست؟

در این مقاله بنا داریم به تمام این نکات پاسخ دهیم.

استابلایزر چیست؟

استابلایزر چیست ؟ بررسی جامع بهترین استابلایزر و تفاوت آنها

همانطور که اشاره شد، برای محافظت از دستگاه های برقی حساس از وسیله ای به نام استابلایزر استفاده می شود. استابلایزرها نسل جدید و پیشرفته ای از ترانس های قدیمی هستند که تماما اتوماتیک و الکترونیکی وظیفه جبران نوسان ولتاژ را بر عهده دارند. همین امر دقیقا تفاوت محافظ و استابلایزر است. محافظ برق کار جبران را انجام نمیدهد و صرفا در زمانی که افت یا افزایش شدیدی در ولتاژ اتفاق بیوفتد، وسیله را خاموش میکند که این خود دو مشکل در پی دارد.

اول اینکه همین برق با ولتاژ پرنوسان که محافظ به دستگاه وصل میکند، باعث خرابی های جبران ناپذیر آن می شود و این در شرایطی است که هیچ یک از وسایل برقی گارانتی در برابر آسیب های ولتاژی ندارند.

دوم آنکه در زمان بحران ولتاژی، محافظ برق ( از جمله محافظ فاراتل ) دستگاه را خاموش میکند و عملا آن وسیله برقی قابل استفاده نیست.

پس پر واضح است که نیاز به استابلایزر بیش از پیش احساس می شود؛ دستگاهی که تجهیزات برقی شما را همواره روشن نگه میدارد و با تقویت یا تضعیف ولتاژ، همیشه برق 220 ولت به آنها ارائه می کند. برای توضیحات بیشتر و پاسخ کامل به سوال استابلایزر چیست به مقاله آن در سایت پرنیک مراجعه کنید.

انواع استابلایزر ها در بازار ایران ( پرنیک ، فاراتل و … )

استابلایزرها را میتوان به انواع مختلف دسته بندی کرد. بر حسب برند میتوان استابلایزر پرنیک ، استابلایزر فاراتل و … را نام برد اما گذشته از برندها و یا تعداد فاز، اصلی ترین تقسیم بندی استابلایزر و ترانس، مربوط به تکنولوژی آن است.

ترانس اتوماتیک رله ای:

 • ترانس های رله ای که استابلایزر فاراتل و همینطور برخی استابلایزرهای پرنیک و البته تمام استابلایزرها و ترانس های فاراتلی هم جزو آنها می باشند از طریق تکنیک کلیدزنی رله ها کار میکنند و برای تجهیزات غیرحساس مناسب می باشند. این دسته استابلایزر و ترانس، ولتاژ را در بازه مناسب قرار میدهند ولی دقت زیادی ندارند و به همین دلیل قیمت پایین تری دارند.
 • ترانس های سروو موتوری نیز گونه دیگری از استابلایزرها می باشند که با چرخش یک زغال روی صفحه ای دوار کار جبران ولتاژ را انجام میدهند. این ترانس ها دقت بالاتری نسبت به گونه رله ای دارند ولی با توجه به اصطکاک و استهلاک زیاد آنها، نیازمند تعمیرات دوره ای زیاد میباشند. همچنین وزن و قیمت زیادی دارند. استابلایزر فاراتل از این گونه ترانس ها نیز ندارد.

استابلایزر الکترونیکی هوشمند:

 • اما دسته سوم که بهترین نوع استابلایزر در دنیا شناخته می شود، دسته سوئیچینگ و الکترونیکی است. این استابلایزرها که تماما هوشمند و به کمک IGBT کار میکنند، در ایران تنها توسط پرنیک تولید میشود و استابلایزر فاراتل در این دسته استابلایزرهای هوشمند جای نمی گیرد. این گونه استابلایزرهای ولتاژ به طور دقیق ولتاژ را روی عدد مدنظر ثبت میکنند و بدون صدا و هیچگونه استهلاک به کار خود ادامه میدهند.

استابلایزر شرکت فاراتل چیست؟ معرفی شرکت، استابلایزر و ترانس فاراتل

شرکت فاراتل

 

شرکت فاراتل پیش از انقلاب در خرداد سال 1352 افتتاح شد و جزو با سابقه ترین شرکت ها در زمینه تولید تجهیزات الکتریکی در آن زمان به حساب می آمد. فاراتل دستگاه های زیادی را به تولید رساند و جدا از اینکه با برندهای دیگر به فعالیت پرداخت، از سال 65 روی استابلایزر و ترانس فاراتل هم توسعه خود را آغاز کرد. اما آیا استابلایزر فاراتل در طول این سالها پیشرفت چشمگیری داشت؟

پاسخ بی طرفانه به این سوال آن است که فاراتل تمرکز خود را بیشتر بر روی UPS های خود گذاشت و از تحقیق و توسعه بر روی ترانس های اتوماتیک و استابلایزر کمی غافل شد؛ به همین دلیل تکنولوژی در فاراتل بیشتر روی یو پی اس های آن متمرکز شد و استابلایزر فاراتل نتوانست پابه پای دنیای مدرن حرکت کند ( چه از حیث طراحی، زیبایی و ظاهر و چه از حیث تکنولوژی استابلایزر ).

درباره استابلایزر فاراتل بیشتر بدانیم ⬇️

از حق نگذریم که بر خلاف استابلایزر فاراتل ، یو پی اس های این شرکت حرف اول را در بازار داخل می زنند اما در حوزه ترانس و استابلایزر، شرکت های دیگری اعم از تولید کننده یا وارد کننده در حال جابجایی قدرت از این برند قدیمی و معروف هستند.

لیست معرفی استابلایزرهای فاراتل

اما برای معرفی محصولات شرکت فاراتل از سایر تجهیزات الکتریکی آن عبور میکنیم و تنها به معرفی استابلایزر فاراتل می پردازیم:

1-استابلایزر فاراتل سری AVR

استابلایزر فاراتل سری AVR

این دسته استابلایزرها و ترانس فاراتل مختص لوازم برقی منزل تا 32 آمپر تولید شده اند که می تواند برای کولرهای گازی یا سایر تجهیزات خانه استفاده شوند. اما این محصولات را نمیتوان استابلایزر نامید، چرا که از نوع رله ای بوده و ترانس اتوماتیک فاراتل نام دارند. این محصولات در توان های 2000 – 6000 و 8000  تولید شده اند که در حال حاضر اکثرا ناموجود می باشند.

2-استابلایزر فاراتل سری STB

استابلایزر فاراتل سری STB

این سری استابلایزر فاراتل نیز رله ای بوده که دقت بالاتری نسبت به avr های فاراتل ندارند و صرفا بخاطر بازه‌ی متفاوت آن برای مصارف بزرگتر استفاده می شوند. اما همانطور که پیشتر اشاره شد، این استابلایزرهای stb فاراتل هم در توان های 2 تا 12 KVA به تولید می رسند.

3-استابلایزر فاراتل سری Prince

استابلایزر فاراتل سری Prince

دسته دیگری از استابلایزر و ترانس فاراتل در بازار موجود است که بسته به نوع کاربرد تقسیم بندی شده اند. این سری نیز برای مصارف خانگی و اداری به کار می روند که باید دید کدام مورد از آنها را موجود دارند.

اما از مهمترین استابلایزرهای فاراتل که معروف ترند میتوان اشاره داشت به: استابلایزر فاراتل سه فاز ، استابلایزرهای فاراتل 25 آمپر و استابلایزرهای سری stb و مختص یخچال فاراتل…

چرا استابلایزر فاراتل در بازار طرفدار دارد؟

بخاطر وجود نوسان زیاد در جریان الکتریکی کشور، ترانس و استابلایزر در بازار ایران با استقبال گسترده‌ای روبرو شد. برند فاراتل (faratel) با توجه به سابقه‌ی طولانی در بازار الکتریک و الکترونیک ایران، همیشه اولین انتخاب در ذهن خریداران استابلایزر بوده. فاراتل در حوزه ترانس و استابلایزر، چیزی شبیه ریکا یا کلنکس است که آن محصول را با نام برندش می شناسند. به همین دلیل؛ بسیاری از افراد به جای واژه ترانس و استابلایزر ، فاراتل می گویند. اما در زمان خرید به نام برند توجه میکنید یا تکنولوژی آن؟

تفاوت استابلایزر پرنیک با ترانس و استابلایزر فاراتل چیست؟

ریزپردازان مدار سبز

همانطور که پیش تر اشاره شد، فاراتل از برندهای قدیمی و مطرح کشور در حوزه الکتریک و استابلایزر است و این محصولات ترانس خود را در مدل های رله ای و سروو موتوری به بازار ارائه کرده است. اما نسل سوم استابلایزرها در دنیا با نام سوئیچینگ شناخته می شوند که در ایران تنها توسط شرکت پرنیک تولید می شود.

این استابلایزرها هم در ایران ثبت اختراع شده و گواهی دانش بنیان دارند، و هم در US Patent آمریکا دارای ثبت پتنت هستند. این استابلایزرهای هوشمند توسط مهندسین و متخصصین ایرانی و تماما بومی ساخته شده و خیلی زود جای تمام برندها را در ایران گرفته است. این محصولات در توان های مختلف و در دو نوع تک فاز و سه فاز ساخته می شوند. این تمایز پرنیک با سایر برندها از جمله استابلایزر فاراتل است!

برای دسترسی به این محصولات روی این لینک کلیک کنید

خدمات پس از فروش در استابلایزر فاراتل چگونه است؟

ترانس و استابلایزر مخصوص کولر گازی

استابلایزرهای فاراتل هم مانند هر تجهیز دیگری دارای ضمانت و خدمات پس از فروش ( 1 ساله ) می باشند. این خدمات شامل پشتیبانی های قبل، حین و بعد از خرید بوده که برای قطعات خراب کاربرد دارد. همچنین فاراتل در کشور نمایندگانی برای ارائه خدمات پس از فروش داشته که حمل ترانس ها را نیز بر عهده دارد.

✅جمع بندی مقایسه در رابطه با استابلایزرهای فاراتل و پرنیک

در چنین زمانی که رقابت بر سر تکنولوژی بیش از هر زمان دیده می شود، پرنیک نه تنها بالاترین آن را ارائه می کند، بلکه با ضمانت تعویض و تعمیر ( حتی قابل تمدید ) و ارسال به سراسر کشور، خود را موظف میداند تا همانطور که بهترین بوده، بهترین بماند. استابلایزر فاراتل همواره شرکتی محترم و ارزشمند برای پرنیک بوده است؛ اما ما همیشه بر این اصل تاکید داشته ایم که ” تنها رقیب ما، خود ماییم ” و بنا به همین اصل، هر روز رشد بیشتری داشته ایم.

 

اشتراک گذاری این مقاله

13 نظر

 • سلام. ممنون از بررسی کاملتون. درواقع ترانس فاراتل تنها یک نوع تکنولوژی خاص رو در استابلایزرها داره. درسته؟

 • از استابلایزرهای برند فاراتل در مصارف حساس نمیشه استفاده کرد پس؟ خرید ترانس فاراتل رو برای تجهیزات دقیق ما پیشنهاد نمیکنید؟

  • با سلام و ادب خانم محمدی

   فارغ از برند دستگاه، برای تجهیزات خاص و حساس، دستگاه رله ای پیشنهاد نمیشه چون در میان تکنولوژی های موجود این مدل کمترین دقت رو داراست. البته این نوع تکنولوژی برای مصارف معمول مثل تجهیزات برقی خانگی و اداری متعارف کاملا کافی و مناسبه.

 • با سلام و تشکر از شما. من یک ترانس فاراتل خریدم که نیاز دارم برای وسایل آزمایشگاهی من استفاده بشه. اما این استابلایزر فاراتل قیمت بالا
  داشت و دقت کافی رو نداشت. من تازه با پرنیک آشنا شدم، امکانش نیست من این دستگاه رو به شما بدم و شما یه استابلایزر سوئیچینگ ایستا که
  خودتون نوشتید رو به من بدید؟ حالا با یه مابه التفاوتی

 • چرا استابلایزر فاراتل بعد از اون موفقیت ها پیشرفت نکرد؟ آیا بین پرنیک و استابلایزر فاراتل همکاری شکل میگیره؟

 • ترانس، محافظ و استابلایزر فاراتل برای تمام دستگاه ها و کاربردها تولید میشن؟ یا صرفا چند استفاده محدود برای فاراتل هست؟

 • بعد از خرید استابلایزر فاراتل و تقاضای مرجوعیش، هیچکس با من نه تماسی از شرکت فاراتل گرفت و نه اقدامی انجام شد. این باعث شد ترانس
  فاراتل رو علی رغم کاربردش برای تجهیزات برقی کوچیک من، دیگه سمتش نرم. امیدوارم مسئولین استابلایزر فاراتل بخونن

 • ترانس و استابلایزر فاراتل قدمت زیادی داره و به نظر باید بهتر از چیزی باشن که شما اشاره میکنین. لااقل اسم برند فاراتل رو که شنیدیم همه در حوزه
  محافظ و ترانس و استابیلایزر

 • از حدود 10 سال پیش یه استابلایزر فاراتل داشتم. درواقع یه ترانس بود که کار رو کمی راه مینداخت. ناراضی هم نیستیم ولی خب انتظاراتم از فاراتل
  بالاتره. پرنیک تونست این خلا رو پر کنه لااقل

 • دستگاه استابلایزر فاراتل فکر نمیکنم که ترانس های سه فاز داشته باشه. فاراتل فقط روی تکفاز کار کرده و محافظ البته

  • سلام
   بله درست می فرمایید. البته مدل Farapower253 تنها ترانس سه فاز فاراتل هست که در حال حاضر تولید و عرضه می شود.

 • استابلایزر فاراتل رو نمیشه استابلایزر دونست واقعا به نظر من! بیشتر از یه محافظ نیست واقعا فاراتل…

  • سلام
   قطعا مقایسه ترانس اتوماتیک با محافظ دور از انصاف هست. به هرترتیب این محصول و محصولات مشابه با تکنولوژی رله ای اگر متناسب با تجهیزات انتخاب شوند کارایی مناسب خود را دارند. طبق استاندارد خروجی این دستگاه ها در بازه ایمن و مطمئن برای تجهیزات متعارف و معمول مثل تجهیزات منزل هست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.